а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

застапништво

мн. застапништва
Вид збор: Именка, среден род
1. Тело или установа што застапува некого, што врши работи за некого и за нечии интереси; претставништво.
Англиски: representation Албански: përfaqësi
Примери:
Фирмата има свои застапништва во повеќе градови.
2. (само едн.) покровителство, заштита
Англиски: patronage Албански: patronazh, mbrojtje
Примери:
Преговорите се одвиваат под застапништво на сојузничките сили.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи