а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

застапник

мн. застапници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7260
1. Тој што застапува нечии интереси.
Англиски: representative Албански: përfaqësues
Примери:
Застапник на синдикатот.
Застапник на црквата.
2. адвокат, бранител
Англиски: defender Албански: mbrojtës
Примери:
Правен застапник.
3. заменик
Англиски: deputy Албански: zëvendës
Употреба: Административен термин
4. Тој што се застапува за нешто.
Англиски: representative Албански: reprezentues, përfaqësues
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој е застапник на егејската тема во нашата литература.
Тие се застапници на модернизмот.
Изведенки
1. застапница ж.
мн. застапници
2. застапничка ж.
мн. застапнички
3. застапнички прид.
застапничкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК