а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

застапи

застапат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Замени некого, настапи во нечие име, преземе нечија должност.
Англиски: represent Албански: përfaqësoj
Примери:
Колегите ме застапија на состанокот.
Мојот помошник ќе ме застапи на главната расправа во судот.
2. Оддели простор, вклучи, претстави (во издание, приказ, план).
Англиски: represent Албански: përfaqësoj
Примери:
Во списанието ги застапил најпознатите светски писатели.
3. (се застапи) Покаже грижа, се заземе за некого или за нешто.
Англиски: champion Албански: kampion
Примери:
Сите се застапија за него.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи