а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

застапеност

(едн.) застапеноста
Вид збор: Именка, женски род
Состојба или положба на тој што е застапен.
Англиски: representation Албански: përfaqësim
Примери:
Застапеноста на жените во политиката е недоволна.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи