а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

застакли

застаклат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стави стакло на нешто.
Англиски: glaze Албански: bëj me qelq, vë xham
Примери:
Фотографиите беа врамени и застаклени.
2. (се застакли) За очи - засвети како стакло.
Англиски: glaze Албански: zmaltoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Очите му се застаклија.
Изведенки
1. застаклува несв.
(се) застаклуваат
2. застаклување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи