а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заставник

мн. заставници
Вид збор: Именка, машки род
Подофицерски чин во војската.
Англиски: cadet
Употреба: Воен термин
Примери:
Признанието „Ѕидот на беспрекорните“ на заставникот Бобан Стојановиќ му беше доделено од Академијата за подофицери на Армијата на САД.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи