а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

засрми

засрмат
Вид збор: Глагол, свршен
Извезе со срма.
Примери:
Ракавите на кошулата ги засрми.
Изведенки
засрмува несв.
засрмуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи