а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

засркне

засркнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи некој да се задави, да се задуши од нешто.
Англиски: suffocate Албански: hurbem, gjerbem
Примери:
Смеата го засркна и тој долго не можеше да се поврати.
2. (се засркне) се задави, се задуши
Англиски: suffocate Албански: gjerbem, hurbem
Примери:
Тој се засркна од кашлање.
Таа се засркна од чајот.
Изведенки
1. засркнува несв.
(се) засркнуваат
2. засркнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи