а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

засрклив

засркливиот
Вид збор: Придавка
Што предизвикува засркнување.
Примери:
засрклив липот
Изведенки
засркливо прил.
Пример: Се смееше засркливо.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи