а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

засрка

засркаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да срка.
Англиски: slurp Албански: pi me hurpe, glënjkë
Примери:
Тој лакомо засрка од чорбата.
2. (се засрка) Се занесе во сркање.
Албански: glënjkë
Примери:
Децата се засркаа и не сетија кога ги испразнија чиниите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи