а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

засрами

засрамат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи некој да почувствува срам.
Англиски: ashame Албански: bën të turpërohet
Примери:
Таа ме засрами пред другарите.
Тој го засрами детето откривајќи ја неговата тајна.
2. (се засрами) Почувствува срам.
Англиски: feel ashamed Албански: ndjen turp
Примери:
Јас се засрамив поради твоето лошо однесување.
Изведенки
1. засрамува несв.
(се) засрамуваат
2. засрамување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи