а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

засрамен

засрамениот
Вид збор: Придавка
Кај кого е предизвикан срам.
Англиски: ashamed
Примери:
засрамено момче
Изведенки
1. засрамено прил.
Пример: Засрамено си ја наведна главата.
2. засраменост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи