а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заспие

заспијат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Потоне во сон, почне да спие.
Англиски: fall asleep Албански: zë gjumi
Примери:
Тој легна и веднаш заспа.
Јас не можев да заспијам.
2. Направи некој да спие.
Англиски: put asleep Албански: shti në gjum
Примери:
Таа го заспа детето и се врати кај гостите.
Изведенки
1. заспива несв.
заспиваат
2. заспивање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи