а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заспивалка

мн. заспивалки
Вид збор: Именка, женски род
Песна што му се пее на дете за да заспие.
Англиски: lullaby
Употреба: Музика и танц
Примери:
мајчина заспивалка
народни заспивалки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи