а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заспан

заспаниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 5198
1. Што е во сон, што веќе спие.
Примери:
заспана убавица
2. Што е безживотен, апатичен.
Примери:
Тој е целиот заспан.
Изведенки
заспаност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК