а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заспанко

мн. заспанковци
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што многу спие, што тешко се расонува.
Англиски: sleeper Албански: gjumash
Употреба: Разговорно
2. Тој што не е енергичен, што не е буден, што не е претпазлив.
Албански: gjumash
Употреба: Преносно значење , Разговорно
FlexiMac
 менување на македонски глаголи