а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

засолниште

мн. засолништа
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 3575
1. Место каде што може да се засолни од некаква опасност, дожд и сл.
Англиски: shelter Албански: strehim
Примери:
Подземно засолниште.
Сигурно засолниште.
Тајно засолниште.
2. дувло
Англиски: den Албански: strofull, strehim
Примери:
Животинките го напуштија своето засолниште.