а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

засоли

засолат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 51051
1. соли
Англиски: salt Албански: kripos
Употреба: Гастрономија
Примери:
Таа го засоли јадењето.
2. Почне да соли.
Англиски: salt Албански: kripos
Употреба: Гастрономија
Примери:
Тој го засоли месото, парче по парче.
Изведенки
1. засолува несв.
засолуваат
2. засолување ср.
глаг. им.