а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

засобира

засобираат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да собира.
Англиски: gather
Примери:
Децата ги засобираа испаѓаните круши.
Тој ги засобира овците во трлото.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК