а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заснован

заснованиот
Вид збор: Придавка
Што е поставен, што се темели врз факти, врз докази.
Англиски: justified
Примери:
засновано тврдење
Изведенки
заснованост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи