а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заснежи

заснежат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да снежи, да врне снег.
Англиски: snow Албански: fillon të bie borë
Примери:
Надвор заснежи.
2. (се заснежи) Се покрие со снег.
Англиски: snow Албански: mbuloj me borë
Примери:
Целата долина се заснежи.
Изведенки
заснежува несв.
(се) заснежуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи