а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

засмрди

засмрдат; засмрдил; засмрден
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 22615
1. Почне да смрди.
Англиски: stink Албански: erë e keqe
Примери:
Од некаде засмрди на чад.
2. Направи нешто да смрди, да стане смрдливо.
Англиски: stink Албански: erë e keqe
Примери:
Со лакот за нокти ја засмрди целата соба.
3. (се засмрди) Стане смрдливо.
Англиски: stink Албански: erë e keqe
Примери:
Рибите се засмрдија од жештината.
Изведенки
1. засмрдува несв.
(се) засмрдуваат
2. засмрдување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК