а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

засмоли

засмолат
Вид збор: Глагол, свршен
Измачка, натопи со смола.
Англиски: resinate
Примери:
Тој ја засмоли колибата однадвор.
Изведенки
1. засмолува несв.
засмолуваат
2. засмолување ср.
глаг. им.