а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

засмејувачки

засмејувачкиот
Вид збор: Придавка
Што засмејува, што е несериозен.
Англиски: ridiculous, funny
Примери:
засмејувачки тврдења
FlexiMac
 менување на македонски глаголи