а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

засмета

засметаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 49754
1. Почне да смета.
Англиски: calculate Албански: fillon të pengoj
Примери:
Детето засмета на прсти.
2. Внесе, вброи во сметка, пресмета.
Англиски: calculate Албански: llogaris
Примери:
Таа засмета повеќе отколку што требаше.
Изведенки
1. засметува несв.
засметуваат
2. засметување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК