а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

засмее

засмеат; засмеј, засмејте; засмеав, засмеаја; засмеал; засмеан; (ќе) засмеев, (ќе) засмееја; (ќе) засмеел; засмеен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 10647
1. Направи некој многу да се смее.
Англиски: laugh Албански: bën të qesh
Примери:
Со гримасите што ги правеше, тој ги засмеа децата.
2. (се засмее) Почне многу да се смее.
Англиски: laugh Албански: fillon së qeshuri
Примери:
Таа гласно се засмеа.
Изведенки
1. засмева несв.
(се) засмеваат
2. засмејува несв.
(се) засмејуваат
3. засмевање ср.
глаг. им.
4. засмејување ср.
мн. засмејувања
глаг. им.