а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

засмее

засмеат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи некој многу да се смее.
Англиски: laugh Албански: bën të qesh
Примери:
Со гримасите што ги правеше, тој ги засмеа децата.
2. (се засмее) Почне многу да се смее.
Англиски: laugh Албански: fillon së qeshuri
Примери:
Таа гласно се засмеа.
Изведенки
1. засмева несв.
(се) засмеваат
2. засмејува несв.
(се) засмејуваат
3. засмевање ср.
глаг. им.
4. засмејување ср.
мн. засмејувања
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи