а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заслуша

заслушаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 13569
1. Почне да слуша.
Англиски: listen Албански: fillon të dëgjoj
Примери:
Тој седна на масата и го заслуша разговорот што се водеше.
2. (се заслуша) Почне да слуша внимателно.
Англиски: listen Албански: dëgjon me kujdes
Примери:
Tој се заслуша во песната.
Изведенки
заслушува несв.
(се) заслушуваат