а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заслужи

заслужат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 4562
1. Добие, стекне право за нешто, достоен е за нешто.
Англиски: deserve Албански: meritoj
Примери:
Таа заслужи честитки и аплаузи од сите присутни.
Тој ја заслужи наградата со труд и работа.
2. Заработи, спечали нешто.
Англиски: earn Албански: fitoj, meritoj
Примери:
Тој навистина ги заслужи парите.
За него е најважно да го заслужи лебот.
Изведенки
1. заслужува несв.
заслужуваат
2. заслужување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК