а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заслужен

заслужни
Вид збор: Придавка
Ранг: 6504
1. Што има заслуги за нешто.
Англиски: deserving
Примери:
заслужни личности
заслужен патриот
2. Што е добиен по заслуга.
Англиски: justified
Примери:
заслужена казна
заслужено признание
Изведенки
заслужено прил.
Пример: Тие заслужено победија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК