а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заслепи

заслепат; заслепи, заслепете; заслепев, заслепеа; заслепел; (го) заслепив, (го) заслепија; (го) заслепил; заслепен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 14894
1. За светлина - попречи (најчесто привремено) да гледа добро.
Англиски: blind Албански: i verbër
Примери:
Светлината му ги заслепи очите.
Белината на снегот ги заслепи планинарите.
2. Заблуди некого, изгуби способност правилно и објективно да расудува.
Англиски: blind Албански: i verbër
Употреба: Преносно значење
Примери:
Славата го заслепи младиот актер.
Таа ме заслепи со својата убавина.
3. (се заслепи) Се заблуди по некого или по нешто.
Англиски: deceive Албански: mashtroj
Примери:
Тој се заслепи од ветувањата на стариот ако остане да го чува.
Изведенки
1. заслепува несв.
(се) заслепуваат
2. заслепување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК