а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заситни

заситнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да ситни нешто.
Албански: imtëson, harxhon
Примери:
Тие го заситнија имотот.
2. Почне да оди со ситни чекори.
Албански: imtëson, shkurton
Примери:
Тој ги заситни чекорите.
Изведенки
заситнува несв.
заситнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи