а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

засити

заситат; заситил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 11860
1. Насити, задоволи потреба предизвикана од глад, од жед.
Англиски: fill Албански: mbush
Примери:
Тој го засити гладот, па легна да се одмори.
2. Задоволи некаква внатрешна потреба, желба и сл.
Англиски: satisfy Албански: kënaq
Употреба: Преносно значење
Примери:
Детето брзо го засити своето љубопитство.
3. Содржи нешто, се исполни со нешто во поголема количина.
Англиски: saturate Албански: mbush
Примери:
Воздухот беше заситен од мирисот на липите.
Растворот е заситен со вештачки бои.
4. (се засити) Се насити, се задоволи со храна.
Англиски: fill Албански: mbush
Примери:
Гостите се заситија од печеното прасе.
5. (се засити) се пренасити
Англиски: saturate Албански: mbush
Употреба: Преносно значење
Примери:
Таа се засити од многуте филмови што ги гледаше дури лежеше болна.
Изведенки
1. заситува несв.
(се) заситуваат
2. заситување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК