а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заситен

заситени
Вид збор: Придавка
1. Што е задоволен од /со нешто, на кој му е доволно нешто.
Англиски: saturated
Примери:
Заситен човек.
Заситена публика.
2. Што содржи нешто во голема количина.
Англиски: saturated
Употреба: Хемија
Примери:
Заситен раствор.
Заситен воздух.
Изведенки
заситеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи