а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

засипне

засипнат; засипни, засипнете; засипнав, засипнаа; засипнал; засипнат; (ќе) засипнев, (ќе) засипнеа; (ќе) засипнел
Вид збор: Глагол, свршен
1. Добие засипнат глас.
Англиски: coarsen voice Албански: ngjirem, më mirret zëri
Примери:
Тој засипнал од викање.
2. Стане засипнат, зарипнат.
Албански: ngjiret
Примери:
Гласот му засипна од плачење.
Изведенки
засипнува несв.
засипнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК