а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

засипнат

засипнати
Вид збор: Придавка
За глас - што е придушен, нејасен.
Англиски: hoarse
Примери:
засипнат глас
засипнато лаење
Изведенки
1. засипнато прил.
Пример: Прозборе засипнато.
2. засипнатост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи