а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

засимина

засиминаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да симина / симнува нешто.
Англиски: take down Албански: fillon të zbres
Примери:
Таа ги засимина теглите од горната полица.
2. (се засимина) Почне да се симина, симнува.
Англиски: descend Албански: fillon të zbres
Примери:
Тој се засимина од дрвото.
Изведенки
засимнува св.
засимнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи