а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

засилувач

мн. засилувачи
Вид збор: Именка, машки род
1. Средство за засилување.
Англиски: amplifier Албански: përforcues
2. Апарат за засилување на звукот.
Англиски: amplifier Албански: përforcues i zërit
Употреба: Технологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи