а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

засенчи

засенчат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи да биде темно, обои темно (во сликарството).
Англиски: darken Албански: errësoj
Примери:
Нацртаните фигури ги засенчи со молив.
2. засени
Англиски: shade Албански: hiezon, errësoj
Изведенки
1. засенчува несв.
засенчуваат
2. засенчување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи