а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

засени

засенат; засенил; засенет
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 15846
1. Направи сенка, намали навлегување, ширење на светлина.
Англиски: obscure Албански: bëj hije, errësoj
Примери:
Таа ја засени светилката со весник.
Облаците го засенија сонцето.
Кајсијата ја засени целата бавча.
Tој си ги засени очите со рака.
2. Стане сенка.
Англиски: shadow Албански: bëj hije, errësoj
Употреба: Безлично
Примери:
Во дворот ќе засени по еден час.
Овде ќе засени дури приквечер.
3. Надмине, престигне некого во нешто.
Англиски: exceed Албански: tejkaloj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Таа сите ги засени со својата убавина.
Тој ја засени славата на татка си.
4. Фрли сенка на нешто, помрачи.
Англиски: darken Албански: errësoj, mugëlloj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Таа случка ја засени нејзината надеж.
Неколку негативности го засенија убавиот впечаток од средбата.
Изведенки
1. засенува несв.
засенуваат
2. засенување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК