а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

засена

мн. засени
Вид збор: Именка, женски род
Место што е засенето.
Англиски: shade
Примери:
дебела засена, оревова засена
FlexiMac
 менување на македонски глаголи