а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

засели

заселат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да сели некого или нешто.
Англиски: move Албански: shpërngul, zhvendos
Примери:
Тие го заселија мебелот од старата во новата куќа.
2. насели
Англиски: settle Албански: vendosem
Примери:
Дојденците го заселиле напуштеното село.
3. (се засели) Почне да се сели.
Англиски: move Албански: shpërngulem
Примери:
Ластовичките се заселија на југ.
4. (се засели) Се насели.
Англиски: settle Албански: vendosem
Примери:
Тој се засели во градот.
Изведенки
1. заселува несв.
(се) заселуваат
2. заселување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи