а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

засек

мн. засеци
Вид збор: Именка, машки род
1. Тоа што е засечено со нож или со некој друг остар предмет во дрво и др.
Англиски: cut Албански: prerje
Примери:
калемење на засек
2. Белег од рана настаната со засекување.
Англиски: scar Албански: rrëpirë
Употреба: Медицина
Примери:
Од паѓањето му остана засек на горната усна.
3. Пукнатина во земјата настаната под дејство на вода.
Англиски: cleft Албански: çarje, plasaritje
Употреба: Геологија
Примери:
засек на котлина
засек во брегот
4. Болест кај козите, коњите и др.
Албански: smundje dhijshë, kuajsh
Употреба: Медицина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи