а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

засекува

(се) засекуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 19224
засече
Англиски: cut
Примери:
Се засекува и коренот од лубеницата.
Се става кората во тавчето и се засекува на парчиња.
Изведенки
1. засекување ср.
глаг. им.
2. засечува несв.
засечуваат
3. засечување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК