а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

засека

мн. засеки
Вид збор: Именка, женски род
1. Место со исечени дрвја в шума.
Примери:
Стигнаа до една засека и седнаа да се одморат.
2. Препрека од исечени и натрупани дрвја на пат, на премин и сл.
Албански: penges rruge me druj
Примери:
Пред мостот направија засека.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи