а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

засее

засеат; засеј, засејте; засеав, засеаја; засеал; засеан; (ќе) засеев, (ќе) засееја; (ќе) засеел; засеен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 27666
1. Сее малку, во мала количина.
Англиски: sift Албански: shoshit, sit
Употреба: Гастрономија
Примери:
Бабата засеа малку брашно.
2. Сее, насее за да никне.
Англиски: sow Албански: mbjell
Употреба: Земјоделство
Примери:
Селаните веќе ги засеаја нивите со жито.
Изведенки
1. засева несв.
засеваат
2. засевање ср.
глаг. им.
3. засејува несв.
засејуваат
4. засејување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК