а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

засее

засеат; засеј, засејте; засеав, засеаја; засеал; засеан; (ќе) засеев, (ќе) засееја; (ќе) засеел; засеен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 28004
1. Сее малку, во мала количина.
Англиски: sift Албански: shoshit, sit
Употреба: Гастрономија
Примери:
Бабата засеа малку брашно.
2. Сее, насее за да никне.
Англиски: sow Албански: mbjell
Употреба: Земјоделство
Примери:
Селаните веќе ги засеаја нивите со жито.
Изведенки
1. засева несв.
засеваат
2. засевање ср.
глаг. им.
3. засејува несв.
засејуваат
4. засејување ср.
глаг. им.