а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заседне

заседнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. се заседи
Англиски: seat Албански: ulem
Примери:
Ние се заседнавме и не ни текнува да станеме.
2. се заседи
Англиски: stay Албански: qëndroj
Примери:
Тој заседна во градот и не мисли да се врати.
3. За мисла, чувство - остане подолго време во свеста.
Англиски: infest Албански: ngulitet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Во него беше заседнала длабока мисла.
4. За сонце, месечина - зајде.
Англиски: set Албански: perëndon
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Сонцето одамна беше заседнало, а ние уште работевме.
Изведенки
заседнува несв.
заседнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи