а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заседла

заседлаат
Вид збор: Глагол, свршен
Стави, намести седло на коњ.
Англиски: mount
Примери:
Тој го заседла коњот.
Изведенки
заседлува несв.
заседлуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи