а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заседи

(се) заседат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Се задржи долго време на едно место.
Англиски: seat Албански: qëndroj
Примери:
Тој се заседел во кафеаната до полноќ.
2. Остане да живее подолго во едно место.
Англиски: settle Албански: qëndroj, vendosem
Примери:
Се заседовме во селово и нема да го напуштиме.
Изведенки
заседува несв.
(се) заседуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи