а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заседа

мн. заседи
Вид збор: Именка, женски род
1. Скришно место, позиција од која се изведува ненадеен, неочекуван напад.
Англиски: trap Албански: pritë
Примери:
Тие фатија заседа зад буките.
Од партизанските заседи грмнаа истрели.
2. Група напаѓачи што чека да нападне некого од скришно место.
Англиски: trap Албански: pritë, kurth
Примери:
Заседата фатила двајца војници.
Четата наиде на заседа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи